Cizopasník

Už samotné označení cizopasník nebo-li parazit není nijak lichotivé. Takto označovaní tvorové, někdy sotva okem viditelní, jsou hosty, bez jejichž „návštěvy“ bychom se opravdu obešli. Ale jsou i takoví, kteří nám mohou pomoci.
Z dětství jsou mnohým známy vši. Tyto potvůrky, kterým se líbí ve vlasech a díky kterým si spousta hlavně holčiček s dlouhými vlasy vytrpěla svoje. Dost dlouho dobu přetrvával názor, že vši se drží hlavně v dlouhých vlasech, ale ve skutečnosti je to zapříčiněno spíše tím, že děvčata jsou povídavá a vši se tak stěhuji z hlavy na hlavu. Dalším dotěrným nepřítelem člověka jsou štěnice, jejich přítomnost není až tak závislá na tom, v jaké čistotě příbytek udržujeme.
cayenne klíště.jpg
Především v letních dnech jsou našimi úhlavními nepřáteli otravní krvežízniví komáři, kterým se daří snad úplně všude, bohužel jim v jejich činnosti nebrání ani chladné počasí, neboť si na nás počkají uvnitř domu a v nestřežené chvíli pak svou skrýš opustí, aby nám mohli otravovat život, především pak v době nočního klidu.
Obávaným parazitem je klíště, které je přenašečem závažných chorob. Přinést si ho můžete nejen z lesa, ale i z trávy v parku nebo dětského hřiště.
Ne příliš častým cizopasníkem, který se usídluje uvnitř těla, je pak tasemnice. Vyhněte se proto konzumaci syrového masa, pokud nejste o jeho kvalitě a původu zcela přesvědčeni.
Tak, jako jsou parazité škodliví, mohou nám být i užiteční, i když to asi nezní moc věrohodně.
přisátý komár.jpg
Příkladem mohou být pijavice, jejich sliny si dokáží poradit se špatnou srážlivostí krve. Larvy much se vkládají do ran, které hnisají nebo tam, kde je třeba se zbavit mrtvé tkáně. Tento druh léčby využívá i moderní medicína.
Nemoc jako je Crohnova, není pro pacienty žádnou procházkou růžovým sadem, lidem trpící touto chorobou jsou zatím zkušebně aplikovány střevní červy.