Jak předcházet dětským úrazům

Dokud člověk nemá v bytě či domě dítě, ani si často neuvědomí, kolik možných nebezpečí tu na ně číhá. Pokud vám do rodiny přibylo děťátko, je třeba na takové situace myslet. Je dobré, pokud se prostor v bytě či domě přizpůsobí dětem, aby se zde mohly volně a bezpečně pohybovat bez neustálých příkazů či našich obav.
schovaný kluk
Jak tedy zabezpečit dítěti doma bezpečný pohyb?
Schody
Děti schody milují, a pokud je nezajistíte, dítě tam bude neustále lézt. Je vhodné schody zabezpečit dětskou zábranou s pojistkou, tohoto pomocníka jistě využijete pár let.
· Šuplíky a skříňky s nebezpečným obsahem
Velké riziko spočívá v nezabezpečených šuplících s obsahem nevhodným pro děti. Jde o nejrůznější chemické, čistící, prací prostředky, ale i léky, nože a různé drobné předměty, které dítěti mohou zaskočit nebo ho poranit. Můžete využít nejrůznější dětské zábrany a pojistky na šuplíky a skříně, aby se dítě nedostalo, kam nemá.
· Ostré rohy
Ať už jde o stolky, židle nebo různé dekorace, okolo kterých se děti velice rádi honí a po kterých šplhají, když se začínají stavět. Je dobré eliminovat vážnější zranění a zabezpečit rohy speciální ochranou rohů nebo páskou k tomu určenou.
· Nábytek a další vybavení domácnosti
Malé děti rádi po všem šplhají a vše se snaží zvedat. Je tedy vhodné mít například lehčí nábytek ke zdi přišroubovaný, aby se na dítě nepřevrátil.
· Krb a kamna
Nebezpečí úrazu hrozí, pokud máte doma otevřený krb či kamna. Rozhodně je dobré investovat opět do zábrany ke krbu, které se vyrábí v mnoha vyhotoveních.
· Zásuvky
Aby dítě nestrkalo prsty nebo různé předměty do zásuvek, je vhodné je zadělat tzv. záslepkami.
batole na koberci
Na co dát ještě pozor?
Děti jsou nevyzpytatelné a úrazy mohou číhat všude. Mohou se stát i větším dětem, mnohdy paradoxně v okamžiku, kdy máme pocit, že už je dostatečně staré a zralé na to, aby si neublížilo a zůstalo samo doma.
Určitě dítě nenechávejte dítě o samotě s otevřeným oknem, je vhodné zamykat vchodové dveře, aby dítě neuteklo na ulici nebo na schody. Hrozbou pro dítě se může stát i horká trouba nebo varná deska.
Je tedy vhodné domácnost uzpůsobit aktuálnímu věku vašich dětí. Možná máte pocit, že budete žít pár let „mezi ohrádkami“. Ale věřte, že za bezpečnost a spokojenost vašich dětí a váš klid to stojí.