Mělo by dítě dostávat kapesné?

Dokud je naše dítko maličké, je zvyklé, že za něj vždycky vše obstaráváme my rodiče. Když postupně roste, snažíme se v něm rozvíjet jeho samostatnost, učíme ho, k čemu slouží peníze a jak se s nimi zachází. Už od mala s ním chodíme do nejrůznějších obchodů a podniků, kde probíhá směnný obchod, tam má možnost vidět, jak si vybereme, co chceme a za to odevzdáme příslušný obnos peněz. Když dítě poporoste, obvykle si chce samo vyzkoušet, jak tento obchod funguje. Vybere si oblíbenou sladkost a paní prodavačce odevzdá obnos peněz, který mu vložíme do rukou.
dětské kasičky
Tak pochopí základní princip výměny, ale nechápe, že tento obnos peněz je omezený, že nemůžeme vytahovat peníze z peněženky do nekonečna a některé věci si prostě musí odepřít. Toto se naučí až v momentě, kdy dostane šanci samo hospodařit se svými vlastními penězi. Kdy tento moment nastane, musí vycítit sami rodiče podle mentality a připravenosti svého dítěte. Některé dítě to chápe v pěti letech, některé to nechápe ani v osmi. Je zcela pochopitelné, že mnoho rodičů dostane strach dát dítěti obnos peněz a nevědět, co s nimi zamýšlí. Jestli si třeba nekupuje nezdravé pamlsky nebo ne-li hůř, cigarety. Ale jednou začít prostě musí, pokud si to chtějí co nejvíce ohlídat, je dobré začít na opravdu malých částkách, například padesátikoruně na týden. Za tu dítě cigarety nesežene a ani za to nekoupí mnoho cukrovinek. Obvykle, když dítě začne dostávat kapesné, utratí celý obnos během prvního dne, to je zcela přirozené, právě tak začíná celý ten proces učení se spořit. Tak si totiž uvědomí, že pokud vše utratí hned a ve velkém, nezbyde mu už nic na další dny, kdy by si také rádo dalo něco dobrého.
sklenice místo pokladničky
V tomto případě je také dobré být pevný rodič a nekupovat mu žádné cukrovinky navíc, protože na ně přece dostalo kapesné. Postupem času si tak dítě začne zvykat na to, že má pouze omezený obnos, se kterým musí vystačit na určitou dobu, stejně jako to máme my dospělí s výplatou. A stejně jako dospělí se některé děti naučí žít od kapesného ke kapesnému a některé děti z kapesného ještě nějaký obnos ušetří do prasátka, tato vlastnost bohužel příliš naučit nejde, tu už máme tak nějak zakódovanou v naší povaze.