Jak se orientovat v bazénových vysavačích

Čištění bazénu je proces, který vyžaduje určitá pravidla. Rozhodně nemusí být nezvladatelný a náročný natolik, abychom se kvůli tomu zbavovali rozkoše ponořit se pod hladinu a takto relaxovat v klidu v domácím prostředí.
nafukovačky v bazénu.jpg
Všechny typy bazénů, od těch nejmenších až po veřejná koupaliště, musí projít několika očistnými procesy. Prvním z nich je filtrace, většinou písková, která zachytí až 80 procent pevných nečistot. Voda cirkuluje skrze písek nebo zeolit a v průběhu dne by měla projít filtrem alespoň jednou nebo dvakrát. Druhý proces je bazénová chemie, která likviduje choroboplodné mikroorganismy pomocí sloučenin chlóru, případně ionizací, nebo UV lampami. Poslední způsob očisty jsou bazénové vysavače. Více než 10 procent nečistot a kalů zůstává u dna, případně se usazuje na stěnách nádrže.
Pochopitelně se nejedná o běžný vysavač na koberce, jde o speciální zařízení, které pracuje na jednom ze dvou odlišných principů:
kytka u bazénu.jpg

Vakuové vysavače

Připojují se na sací trubky čerpadla pro cirkulaci vody v bazénové filtraci, a to prostřednictvím ohebné plastové hadice přes skimmer, nebo přes sací trysku. Propojení hadicí napevno s filtrací může znamenat určitou nevýhodu při jejich manipulaci, ovšem díky dostatečně dimenzované kapacitě filtračního zařízení odstraní velké množství kalů. Většinou se s těmito podtlakovými vysavači setkáte u menších bazénů, kde není nutná příliš dlouhá propojovací hadice. Tyto typy mechanismů mohou být ruční, poloautomatické, nebo plně automatické.

Vysavač s vlastní filtrací

Jejich výhodou, kromě toho, že se nemusí napojovat na bazénovou filtraci, je schopnost zachytit jemnější zdroje znečištění. Většinou zvládnou pokrýt zrnka o velikosti 80 mikrometrů. Kalová (odchytávací) kapacita je menší a u větších nádrží na začátku sezóny (většinou na jaře) se musí záchytný vak s látkovou nebo papírovou vložkou několikrát vyprázdnit. Vlastní filtraci mívají nejčastěji robotické automatické mechanismy.