Vánoce, finanční shon

Jakmile začne listopad, začne se nálada měnit. Příroda shazuje listí, teplý vzduch nahrazuje studený. Ale děje se i něco dalšího. Z rádia a televize se k nám linou zvuky reklam, které pomalu, ale jistě upozorňují, že se blíží čas Vánoc. A toto neustálé se vtírání do myslí lidí začíná pomalu, ale jistě, sklízet své ovoce.
dva dárky
Je to šikovně udělané. Tu reklama na slevy, jaké svět až doteď neviděl, tu reklama na půjčky, které okamžitě zachrání váš stres, kde sehnat finance na stále dražší a dražší dárky, které se přece musí objevit pod stromkem. Ponožky, čepice, či jiná drobnost už neobstojí, a samotný úsměv a láska, to už je pro tuto dobu příliš málo. Z televize na vás koukají samí usměvaví lidé, kteří rádi půjčí a další usměvaví lidé, kterým ty peníze doslova zachránily šťastný rodinný život, protože pod stromečkem může být plno.
Půjčka zní lákavě, půjčím si deset, patnáct tisíc, koupím dárek, který určitě potěší a já opět budu mít na rok klid, než přijdou zase další Vánoce. Ale je tomu opravdu tak? Je třeba vidět dál. Vánoce a pomíjivý pocit „štěstí“ odezní, na dárky pomalu začne usedat prach, stromeček zmizí z pokojů, vůně cukroví vyvane. Místo toho přijde chladný a dlouhý lednový měsíc. Z usměvavých lidí, kteří tak rádi půjčovali se stanou lidé, kteří budou chtít své peníze zpět.
A na to je třeba myslet ještě před tím, než si půjčím. Pokud si nejsem schopný našetřit během celého roku tolik, kolik si pak chci půjčit, dá se předpokládat, že v dalším roce to bude stejné. Vlastně ne, bude to horší, protože budu muset každý měsíc vracet určitou část z toho, co jsem si půjčil. A má finanční situace se tak vlastně ještě víc zhorší. A za rok budou Vánoce znovu…
elektronický obchod
Zkusme se vrátit k tomu, aby Vánoce byly svátky klidu, lásky, pohody. Sedněme si se svými blízkými, za svitu svíčky, povídejme si, darujme si úsměv, vyjděme si na pěknou procházku a pak si u stromečku třeba jen zazpívejme. Materiální dárky a finance nechme tento rok stranou. A pak zjistíte, že i ten chladný lednový měsíc po Vánocích, nemusí být tak depresivní a bolavý na duši.