V bazénu nesmí chybět chemie

Pokud si hodláte pořídit vlastní bazén, je záhodnou vás už předem upozornit na možná úskalí, jež vás neminou. A pokud už svůj bazén máte, ale nedělá vám zrovna potěšení, vaše oko na něm nespočívá právě láskyplným pohledem, možná vám následující řádky také pomohou, a to ve zjištění toho, kde je zakopaný pes.
Pokud chcete mít bazén vhodný ke koupání, počítejte s tím, že si jenom s touto nádrží a vodou v ní rozhodně nevystačíte. Protože aby zůstala voda čistá a ke koupání vhodná, je třeba ji pravidelně filtrovat, odsávat nečistoty usazené na dně, přikrývat vše v době, kdy není bazén zrovna využíván, plachtou.
A ani tyto mechanické způsoby ochrany vás ještě tak docela nespasí. Neméně důležité je totiž i chemické ošetřování takové vody, jež jediné zaručí, že tato zůstane nezávadnou.

dítě v bazénu

A taková bazénová chemie, to je už dnes učiněná věda. Máme tu

 1. přípravky založené na bázi chlóru
 2. přípravky obsahující namísto toho aktivní kyslík nebo podporující správné fungování takové kyslíkové chemie
 3. prostředky s bromem
 4. přípravky potlačující růst řas, tedy algicidy
 5. přípravky pro odstranění zákalu neboli vločkovače
 6. shlukovače
 7. čističe
 8. odpěňovače
 9. změkčovače vody
 10. prostředky na úpravu pH
 11. a nakonec i zazimovače.

dívka u bazénu
To všechno už lidstvo vynalezlo ve snaze udržet (nejen) bazénovou vodu čistou. A každá z výše zmíněných skupin chemikálií obsahuje ještě nejeden navíc konkrétní přípravek, jenž se používá a účinkuje tu tak a tu onak. A člověk si tak věru hodně počte v návodech k použití, chce-li, aby zvolil to, co mu nejlépe vyhovuje, a pak to také správně aplikoval.
Ovšem rozhodně se ta správná volba a neméně správné užívání nesporně vyplatí. Protože jenom taková správná péče o bazén je zárukou, že bude tento vždy přesně takový, jaký má být. Plný čisté a zcela nezávadné vody, odkud si člověk nepřinese ani pocit zhnusení, ani zdravotní problémy.
A proto na chemii nezapomínejte. Kromě bazénu byste totiž mohli uškodit i sami sobě.