Pořiďte si energeticky úsporný dům

Je zřejmé, že každý chce na topení a podobné nezbytnosti vynaložit co nejméně prostředků. Zejména v dnešní době, kdy se stále zdražuje. Proto každého, kdo se rozhodne stavět nový dům, bude tato problematika zajímat.
hnědý venkovský dům

· Co to vlastně energetická náročnost je?
– Většinou si jednoduše představíme, že je to energie, kterou spotřebuje dům na topení.
Nebylo by to ale úplné. Každé bydlení přeci spotřebuje energii také na osvětlení, ohřívání vody a současné moderní bydlení má většinou už také podpůrné systémy, ke kterým patří různá čerpadla, motory nebo ventilátory. Veškeré tyto informace se tedy zaznamenávají do průkazu energetické náročnosti domu (PENB).
· Pokud tedy chceme získat stavební povolení pro novostavbu, pak musí průkaz dokládat, že budoucí stavba spadá alespoň do kategorie C.
Domy, které mají lepší parametry, se mohou umístit i v třídě B nebo A. Což už je mimořádně úsporný dům.
· Jak se dá snížit spotřeba domu?
– Jednou z podmínek je zateplení – tepelná izolace a kvalitně utěsněná okna.
– To by ale bylo málo.
– V podstatě je nutná správná celková koncepce domu a také souhra všech důležitých parametrů.
komín z boku domu

Vyberte si kvalitního projektanta

Nejdůležitější na samém začátku je tedy výběr toho nejlepšího projektanta, který má s navrhováním podobně řešených domů velké zkušenosti. Hned první věc, kterou budete spolu s tímto odborníkem řešit, je umístění domu na pozemku.
· Obytné místnosti (okna) by měly být situovány na jih.
· Na severní stranu se projektují místnosti, které nejsou obytné, a tudíž nemají nároky na vytápění.
Záleží i na tom, jaký bude mít ve výsledku dům tvar. Je dobré vynechat arkýře, vikýře nebo jiná členění. Jednoduchý a kompaktní dům vám zajistí, že poměr ochlazovaných vnějších ploch bude k objemu budovy co nejmenší. Nebude tak docházet ke zbytečnému vytváření takzvaných „tepelných mostů“.

Nezařazené